Dell XPS 13 – mały biznesowy ultrabook

Dell XPS 13 ma całkiem przyzwoite parametry pracy

Sprawdzamy kolejnego laptopa przeznaczonego dla biznesu, czyli – zgodnie z terminologią producentów – po prostu do pracy. Można wykorzystać go w biurze, także podczas pracy w domu, można wziąć go ze sobą w podróż służbową i na miejscu odtworzyć prezentację dla pracowników. Trzeba więc przyznać, ze laptopy biznesowe mają bardzo dużo zalet, jednak dziś sprawdzamy jeden konkretny model, więc by nie przedłużać, zapraszamy serdecznie do naszego testu.

Procesor i pamięć

Dell XPS 13 ma całkiem przyzwoite parametry pracy
Autor zdjęcia dellcom

Nasz tytułowy bohater jest jednym z komputerów, które definitywnie mogą wprawić w pewną konsternację. Jednak dlaczego tak jest powiemy już za moment. Jednak zapamiętajmy, że mamy tu do czynienia z procesorem Intel Core i5-8250U, którego prędkość wynosi 3.40 GHz, lub 1.60 GHz w trybie niskiego poboru mocy. Procesor ma cztery rdzenie i współpracuje z 8 GB pamięci operacyjnej RAM. Można więc powiedzieć, że Dell XPS 13 ma całkiem przyzwoite parametry pracy (www.kuzniewski.pl), jednak definitywnie jest to komputer raczej poniżej średniej półki. Oczywiście absolutnie nie oznacza to, że jest zły.

Wyświetlacz i dysk

Ekran komputera posiada przekątną 13,3 cali, a więc niewiele. Jednak z drugiej strony producent postanowił wykorzystać tutaj rozdzielczość aż Ultra HD, czyniąc z tego sprzętu ultrabooka. Rozdzielczość taka, przypomnijmy, wynosi 3840 na 2160 pikseli. Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Czy Dell XPS 13 będzie w stanie wykorzystać zaletę posiadania tak wysokiej rozdzielczości wyświetlacza, gdy jednocześnie ma bardzo niewielką przekątną ekranu? Naszym zdaniem z powodzeniem wystarczyłoby tu Full HD, a nawet zwykłe High Deifnition. Laptop posiada dysk twardy o pojemności 256 GB, który jest dyskiem typu SSD. To bardzo nas cieszy, ponieważ dysk taki odporny jest na upadki i wstrząsy, a z drugiej strony jest bardzo szybki.

Oprócz powyższych funkcji i podzespołów, laptop posiada standardowe wyposażenie. Znajdziemy tutaj moduł Bluetooth, kartę Wi-Fi o standardzie A/B/G/N/AC, czyli obsługującą wszystkie obecne protokoły komunikacyjna. Mamy też wbudowany czytnik kart MicroSD, oraz jeden port USB w wersji 3.1 typu C.

awatar autora
Roman Kalinowski Właściciel
Odkąd pamiętam, komputery stanowiły dla mnie coś w rodzaju magicznej bramy do nowych możliwości. Nazywam się Roman Kalinowski i prowadzę „Merlin Elektronika” z myślą, by każdy – niezależnie od wieku czy wiedzy technicznej – mógł poczuć, że nowy laptop czy monitor to nie musi być wielkie wyzwanie, a raczej okazja do udogodnienia życia.