Dell Latitude 5491 – sprawdzamy parametry laptopa biznesowego

Laptop pomimo bardzo dobrych parametrów nie jest drogi - kosztuje nieco ponad 6 tysięcy złotych

Kolejnym przykładem biznesowego rozwiązania, które zaproponowała firma Dell, jest laptop z serii Latitude o oznaczeniu 5491. Ów seria jest bardzo dobrze znana w środowisku biznesowym, ponieważ zawiera udane i trwałe komputery, które służyły już od wielu lat pracownikom różnych szczebli. Przyjrzyjmy się więc bliżej modelowi Dell Latitude 5491.

Procesor i pamięć RAM

Laptop pomimo bardzo dobrych parametrów nie jest drogi - kosztuje nieco ponad 6 tysięcy złotych
Autor zdjęcia dellcom

Tradycyjnie, test nasz rozpoczynamy od zajrzenia pod tak zwaną maskę laptopa. Znajdujemy tam procesor Intel Core i5-8400H (https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/products/processors/core/i5-processors/i5-8400.html), a więc bardzo mocną i udaną jednostkę. Jej moc obliczeniowa dochodzi do 4.20 GHz, natomiast jeżeli zależy nam na długiej pracy na baterii, możemy przełączyć laptop w tryb niskiego poboru mocy. Wtedy moc spada do 2.50 GHz, dając nam dodatkowe godziny pracy bez zasilania sieciowego. Dell Latitude 5491 otrzymał 8 GB pamięci RAM, dzięki czemu nie jest zbyt drogi, a jednocześnie uruchomi praktycznie każdą dzisiejszą aplikację. Jeżeli w przyszłości to będzie dla nas za mało, możemy bez problemu rozszerzyć ilość dostępnej pamięci aż do 32 GB włącznie. Nie trzeba więc przekonywać, że jest to laptop, który posłuży nam przez długie lata.

Wyświetlacz, dysk i pozostałe

W komputerze zainstalowano ekran o przekątnej 14 cali. Daje nam to duży komfort pracy, a jednocześnie zapewnia niskie wymiary laptopa. Najdłuższym jest szerokość, która wynosi nieco ponad 33 cm. Umożliwia to łatwe przenoszenie urządzenia, zmieści się ono do każdej walizki, torby czy plecaka. Wyświetlacz dostępny jest w rozdzielczości Full HD, co wydaje się dobrze dostosowane do tego rozmiaru, aczkolwiek zwykłe HD też dobrze by tutaj wyglądało. Dell Latitude 5491 otrzymał w testowanym przez nas wariancie dysk 256 GB typu SSD (https://www.kuzniewski.pl/k4045,laptopy-dell-latitude-latitude-5491.html). Nie musimy się więc bać, że po upadku komputera dojdzie do zniszczenia naszych danych. Dyski te nie mają części mechanicznych, są więc całkowicie odporne na upadki i wstrząsy, a nasze dane pozostają bezpieczne.

Laptop pomimo bardzo dobrych parametrów nie jest drogi – kosztuje nieco ponad 6 tysięcy złotych. Jest urządzeniem kompaktowym, a jego waga to tylko 1.65 kg. To dokładnie tyle samo, co jego nieco mocniejszy kolega, którego test również przeprowadziliśmy. Komputer dostajemy gotowy do pracy, a na pokładzie jest już zainstalowany system operacyjny Windows 10 Pro 64-bit.

awatar autora
Roman Kalinowski Właściciel
Odkąd pamiętam, komputery stanowiły dla mnie coś w rodzaju magicznej bramy do nowych możliwości. Nazywam się Roman Kalinowski i prowadzę „Merlin Elektronika” z myślą, by każdy – niezależnie od wieku czy wiedzy technicznej – mógł poczuć, że nowy laptop czy monitor to nie musi być wielkie wyzwanie, a raczej okazja do udogodnienia życia.