Dell Inspiron – przystępna cena i uniwersalność

Inspiron to jedna z najpopularniejszych serii laptopów od firmy Dell

Inspiron to jedna z najpopularniejszych serii laptopów od firmy Dell. Można ją określić mianem najprzeciętniejszej, chociaż w modelach z serii 5000 oraz 7000, dano możliwość zakupienia wersji '2 w 1′, co daje tym komputerom nowe możliwości.

Ceny i wersje

Inspiron to jedna z najpopularniejszych serii laptopów od firmy Dell
Autor zdjęcia dellcom

Dell Inspiron występuje  w 4 głównych seriach, z czego każda dostępna jest w 3 wielkościach – 13, 15 oraz 17 cali. Najtańszy z nich, to seria 5000 o wielkości 15 cali, można go kupić za mniej niż 2400zł. Warto jedna zwrócić uwagę na serię '2 w 1′, która oferuje w pełni odchylany, dotykowy ekran o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli. W najdroższej konfiguracji, znajdziemy procesor Intel i7 ósmej generacji, oraz kartę graficzną NVIDIA® GeForce® MX150 (https://www.notebookcheck.pl/NVIDIA-GeForce-MX150.272700.0.html) z 2 GB pamięci GDDR5, a to wszystko wsparte 16 GB pamięci operacyjnej. Taki zestaw, to już jednak koszt powyżej 4900 zł.

Na podstawie parametrów można stwierdzić, że Dell Inspiron to bardziej komputer do podstawowej pracy i przeglądania internetu, niż do grania (więcej: https://www.kuzniewski.pl/k2369,laptopy-dell-inspiron-inspiron-15.html). Co prawda najdroższe wersje mają dedykowane karty graficzne, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie są to topowe modele tajwańskiego producenta. Wiele osób może rozczarować również chłodzenie, gdyż technologia do niego użyta dość znacznie odstaje od tego, co można znaleźć w wielu ultrabookach. Nie znaczy to, że jest to produkt zły, jednak można znaleźć firmy, które za kilkaset złotych więcej, zaoferują odczuwalnie wydajniejszą konfigurację.

Design

Jedną z najsłabiej wypadających rzeczy w Dell Inspiron jest niestety design. Można mieć wrażenie, że amerykanie zatrzymali się w roku 2005, bo poza lekkim zmniejszeniem wagi, ciężko tutaj znaleźć jakieś konkretne zmiany w designie. Laptop jest z wyglądu dość toporny. Ścięcia dolnej części obudowy, w takiej formie modne były 10 lat temu. Na plus, można zaliczyć spore zmniejszenie ramek oraz zwiększenie touchpada. Na minus? Układ i wygląd klawiszy oraz rozmieszczenie portów. Mimo, iż mamy tutaj dość szeroką obudowę, to wszystkie złącza są bardzo blisko siebie, przez co niektóre z nich (jak chociażby porty USB) przy grubszych kablach, będą zasłaniać inne złącza. Problem ten, jest trochę bardziej akceptowalny dla wersji 13-calowej. Jednak dla komputera z matrycą 17 cali, jest to zdecydowanie do poprawy.

awatar autora
Roman Kalinowski Właściciel
Odkąd pamiętam, komputery stanowiły dla mnie coś w rodzaju magicznej bramy do nowych możliwości. Nazywam się Roman Kalinowski i prowadzę „Merlin Elektronika” z myślą, by każdy – niezależnie od wieku czy wiedzy technicznej – mógł poczuć, że nowy laptop czy monitor to nie musi być wielkie wyzwanie, a raczej okazja do udogodnienia życia.