Lenovo ThinkPad T490s – czy to bezpieczny laptop?

Zamieszczone dnia Zamieszczone w Lenovo IdeaPad

Ponieważ laptop Lenovo ThinkPad T490s stał się ostatnio niebywale popularny, postanowiliśmy sprawdzić czy jest bezpieczny. Jest to komputer biznesowy, do wykorzystania w pracy, w firmach i tak dalej. Wobec tego na jego dysku twardym niejednokrotnie będą znajdowały się kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorstwa dane. Sprawdzamy czy będą tutaj bezpieczne.

Dysk z szyfrowaniem

Autor zdjęcia: psref.microsoft.com

Nowoczesne dyski wykonane w technologii półprzewodnikowej (SSD), a taki właśnie dysk znajduje się wewnątrz rzeczonego komputera, posiadają często możliwość uruchomienia automatycznego szyfrowania sprzętowego. Współpracuje ono z systemem operacyjnym, odszyfrowując w locie dane z dysku tylko wtedy, gdy podane będą odpowiednie dane autoryzacyjne (login, hasło). Jednak to nie wszystko, bo Lenovo ThinkPad T490s ma także czytnik kart typu Smart Card, które są wykorzystywane jako tokeny sprzętowe. Bez takiego urządzenia uruchomienie laptopa nie będzie możliwe, nawet znając dane do logowania, wobec tego nie da się też odczytać danych z dysku twardego.

Dodatkowe zabezpieczenia

Oczywiście na tym lista zabezpieczeń się nie kończy, jednak zaszyfrowane dane są dobrym punktem wyjściowym do bezpiecznego komputera w ogóle. Mamy jednak także opcjonalną ochronę ekranu, zwaną PrivacyGuard. Polega ona na tym, że obraz widoczny jest tylko wtedy, gdy na ekran patrzymy idealnie na wprost. Osoba siedząca obok nie będzie mogła więc zobaczyć niczego, co znajduje się na monitorze. Oprócz tego Lenovo ThinkPad T490s otrzymujemy z zainstalowanym systemem Windows 10 Pro, który sam w sobie posiada wiele różnych funkcji bezpieczeństwa, między innymi logowanie z wykorzystaniem odcisku palca. Wtedy jednak laptop musi posiadać czytnik linii papilarnych, który do powyższego modelu jest oczywiście dostępny opcjonalnie.

Można więc z całą pewnością powiedzieć, że Lenovo ThinkPad T490s jest bezpieczny. Na pewno zgromadzone na nim dane nie będą mogły wpaść w niepowołane ręce, jeżeli prawidłowo skonfigurujemy wszystkie zabezpieczenia, takie jak szyfrowanie danych na dysku, logowanie z mocnym hasłem, wykorzystaniem tokenu sprzętowego (Smart Card) oraz czytnika linii papilarnych.