Aby komputer mógł prawidłowo działać, wszystkie komponenty muszą być sprawne. Możemy wśród nich wyróżnić płytę główną, kartę graficzną, kartę sieciową, kartę dźwiękową, dysk twardy, pamięć RAM i... procesor

Dlaczego procesor nazywany jest „mózgiem komputera”?

Zamieszczone dnia Zamieszczone w HP EliteBook, Laptopy HP

Aby komputer mógł prawidłowo działać, wszystkie komponenty muszą być sprawne. Możemy wśród nich wyróżnić płytę główną, kartę graficzną, kartę sieciową, kartę dźwiękową, dysk twardy, pamięć RAM i… procesor. To właśnie ten ostatni podzespół nazywany jest „mózgiem komputera” i uważany jest za jedną z najważniejszych części. Dlaczego tak się dzieje? Czemu procesor nosi taki przydomek? Za co odpowiada w naszym laptopie? Na co zwracać uwagę podczas jego zakupu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czym jest procesor i za co odpowiada?

Aby komputer mógł prawidłowo działać, wszystkie komponenty muszą być sprawne. Możemy wśród nich wyróżnić płytę główną, kartę graficzną, kartę sieciową, kartę dźwiękową, dysk twardy, pamięć RAM i... procesorProcesor jest sekwencyjnym urządzeniem cyfrowym. Jego podstawowym zadaniem jest pobieranie danych z pamięci operacyjnej i ich interpretacja, a także wykonywanie rozkazów. Dodatkowo koordynują pracą pozostałych podzespołów i to właśnie dlatego nazywany jest „mózgiem komputera”. Bez sprawnego procesora reszta komponentów nie działałaby prawidłowo. Warto także wspomnieć o tym, że odpowiada za przeprowadzanie procesów, a dokładnie kieruje ruchem danych. Co ciekawe, umożliwia wykonywanie obliczeń, zarówno tych łatwych, jak i najbardziej skomplikowanych. Jego budowa jest bardzo charakterystyczna, dlatego procesor rzuca się w oczy od razu po otworzeniu obudowy. Jest to niewielki kwadrat, który to z jednej strony posiada zwykłą blaszkę, na której nadrukowane jest logo producenta. Po drugiej stronie możemy zauważyć gęsto ułożone, metalowe nóżki. Są to wyprowadzenia, które łączą procesor i przytwierdzają z płytą główną.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu procesora?

Z reguły wybierając procesor zwraca się uwagę na 3 parametry: ilość rdzeni, częstotliwość taktowania, a także architekturę procesora. W tym pierwszym przypadku standardem są procesory czterordzeniowe. Tak jest w przypadku HP EliteBook 850 G7, który posiada CPU Intel Core i5 10120U, a także kartę graficzną Intel UHD Graphics. Częstotliwość taktowania odpowiada za szybkość procesora.

Technologia zdjęcie utworzone przez marymarkevich - pl.freepik.com